Leki i suplementy diety – co musisz wiedzieć?

Współczesne leki i suplementy diety bardzo często pomagają nam radzić sobie z poważnymi problemami zdrowotnymi. Nie ma wątpliwości, że są wielkim osiągnięciem człowieka. Jednak trzeba pamiętać o tym, żeby korzystać z nich rozsądnie. Substancje medyczne przyjmowane w nieprawidłowy sposób mogą zaszkodzić organizmowi. Warto wiedzieć więcej na temat leków i suplementów diety, aby uniknąć potencjalnych problemów. W tym artykule poznasz je lepiej, więc czytaj dalej!

Co to są leki?

Lek, nazywany potocznie lekarstwem lub ustawowo produktem leczniczym, jest każdą substancją, która po wprowadzaniu do organizmu pozwala uzyskać określony efekt terapeutyczny. Lekiem określa się zarówno farmaceutyki pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. Lek podawany w bezpiecznej dla ludzi dawce umożliwia zapobieganie chorobom.

Co to są suplementy diety?

Suplement diety jest substancją albo produktem spożywczym, który uzupełnia codzienną dietę. Zwykle zawiera zestaw witamin i składniki mineralne o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie organizmu. Poszczególne suplementy diety mają jednak bardzo zróżnicowany skład. Takie preparaty pomagają radzić sobie z dolegliwościami zdrowotnymi, a także niwelować uciążliwe objawy.

Leki a suplementy diety – jaka jest różnica?

Główną różnicą między lekiem a suplementem diety jest działanie, ponieważ pierwszy zapobiega chorobom, a drugi co najwyżej ogranicza negatywne symptomy. Leki stosujemy w celu pokonania choroby, natomiast suplementy diety przyjmujemy tylko po to, aby uzupełnić braki witamin czy minerałów. Należy również pamiętać kwestiach prawnych, bo definicje obu produktów w Polsce nie brzmią identycznie.  Nie można zatem traktować ich tak samo. Podobnie procedury kwalifikacyjne przed wprowadzeniem danego towaru na rynek przebiegają inaczej.

Jakie są rodzaje leków?

Z punktu widzenia naukowego istnieje wiele podziałów na rodzaje leków. Klasyfikacji przedstawionej poniżej używa się jednak najczęściej i właśnie dlatego warto ją zapamiętać.

  • Leki generyczne – to produkty odtwórcze, co oznacza, że powstają w wyniku zastosowania substancji albo mieszaniny substancji obecnej już w zgłoszonych patentach.  Jeśli mają podobne działanie, różnią się składem w niewielkim stopniu. Zazwyczaj odznaczają się stosunkowo niską ceną.
  • Leki innowacyjne – są po raz pierwszy dopuszczone do obrotu na podstawie nowego patentu opracowywanego przez wiele lat badań i testów. Kosztują dużo, ale nierzadko pozwalają pokonać nierozwiązane dotąd problemy zdrowotne.

Czym jest postać leku?

Postać leku to inaczej forma, w jakiej dany produkt medyczny jest aplikowany do organizmu. Wpływa ona na sposób przyjmowania leków. Zmienia też metody ich przygotowania przez firmy i laboratoria farmaceutyczne. Dzięki tworzeniu leków w różnych postaciach zapewnia się możliwość zażywania substancji leczniczych każdemu pacjentowi, bez względu na wiek czy stan zdrowia.

Jakie są postaci leków?

Podział na postaci leków jest bardzo obszerny, dlatego tutaj opiszemy tylko najważniejsze części tej klasyfikacji. Warto znać przede wszystkim leki w postaci stałej, półstałej oraz płynnej.

  • Leki w postaci stałej – występują jako tabletki, kapsułki lub drażetki. Zwykle stosuje się je, popijając wodą, aby ułatwić wprowadzanie ich do organizmu i rozpuszczenie.
  • Leki w postaci półstałej – to maści lub żele aplikowane na ciało. Dzięki takiej formie pomagają wygodnie rozprowadzić substancję leczniczą po skórze na przykład w miejscu bólu.
  • Leki w postaci płynnej – wszelkie roztwory, syropy i emulsje przyjmowane doustnie. Najprostszy sposób aplikowania leku.

Jakie są rodzaje suplementów diety?

Ze względu na mnogość suplementów diety na rynku trudno przedstawić jedyny słuszny podział tych produktów. Wiele zależy od przyjętych kryteriów, z których najważniejsze to skład oraz przeznaczenie – weźmiemy je pod uwagę.

Podział suplementów diety ze względu na skład:

  • suplementy diety ze składnikami roślinnymi;
  • suplementy diety z witaminami i minerałami;
  • suplementy diety z kwasami tłuszczowymi;
  • suplementy diety z probiotykami;
  • suplementy diety z aminokwasami.

Podział suplementów diety ze względu na przeznaczenie:

  • suplementy diety na odchudzanie;
  • suplementy diety do wspomagania układu odpornościowego;
  • suplementy diety na układ nerwowy i koncentrację;
  • suplementy diety na układ sercowo-naczyniowy;
  • suplementy diety dla sportowców i ludzi aktywnych.

Wielu producentów dokładnie określa, jakie zastosowanie ma konkretny suplement diety. Na ulotkach zawsze zamieszczony jest również skład. Stąd można dowiedzieć się więcej o danym produkcie.

Jakie mogą być skutki uboczne leków?

Skutki uboczne leków zależą od ich składu, a także tego, na jakie części organizmu wywierają wpływ. W przypadku substancji przyjmowanych w postaci stałej lub półstałej po dłuższym okresie może dojść do podrażnienia żołądka. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy pacjent nie przestrzega wskazówek dotyczących zażywania leku. Z kolei maści oraz żele czasem powodują zaczerwienie skóry czy wysypkę.

Jakie mogą być skutki uboczne suplementów diety?

Najczęstszym skutkiem ubocznym suplementów diety jest przedawkowanie witamin i minerałów. U niektórych osób nadmiar tych substancji w organizmie stanowi takie samo zagrożenie, jak ich niedobór. Poważniejsze działania niepożądane mają miejsce, jeśli człowiek korzystający z danego produktu cierpi na uczulenie.

Zażywanie leków – porady

Najważniejszą kwestią w sprawie zażywania leków jest ścisłe przestrzeganie wskazówek zamieszczonych na opakowaniu i ulotce. Przede wszystkim nie należy przekraczać dopuszczalnych dawek, ponieważ to zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Oprócz tego trzeba pamiętać o aplikowaniu leków regularnie, zgodnie z ustalonym przez lekarza harmonogramem. Tylko wtedy widoczne będę pozytywne efekty kuracji. Warto unikać stosowania leków na czczo, chyba że informacje na ulotce mówią inaczej. Ponadto tabletki i kapsułki najlepiej popijać wodą. Kategorycznie zabrania się mieszania produktów leczniczych z alkoholem – to bardzo niebezpieczne.

Przyjmowanie suplementów diety – wskazówki

Wielu ekspertów zaleca przyjmowanie suplementów diety przed posiłkami, jeśli są one rozpuszczalne w wodzie oraz po posiłkach, jeżeli rozpuszczają się w tłuszczach. Wskazówki na ten temat powinny znaleźć się na ulotce producenta lub opakowaniu. Podobnie jak w przypadku leków nie wolno przekraczać zalecanych dawek. Odradza się mieszanie ze sobą suplementów diety, a w razie takiej konieczności należy upewnić się, że nie stwarza ono zagrożenia dla zdrowia.

Chcesz wiedzieć o lekach i suplementach diety? W pozostałych publikacjach na blogu znajdziesz podstawową wiedzę, a także konkretne porady.

Partnerzy serwisu: Focus Clinic (focusdentalclinic.pl), Leczenie bezzębia